- państwo w Azji Południowej, zajmujące większość subkontynentu indyjskiego.
Indie, to kraj legenda, o niewielu miejscach na świecie można tak powiedzieć. Kolebka wspaniałej cywilizacji, synonim biedy i przeludnienia, królestwo bollywoodzkiego kiczu, kraina cudów natury i przyrody, wylęgarnia tropikalnych chorób, wyjątkowa mieszanka różnych religii, zapachów, kolorów, dla jednych czyste piękno i niewyczerpane źródło inspiracji, dla innych syf i najgorszy koszmar. Indie można kochać, albo je nienawidzić, ale na pewno nie można pozostać wobec nich obojętnym.
Od północy Indie są ograniczone przez łańcuchy górskie: Karakorum i Himalaje. Z Indiami graniczą: Pakistan na północnym zachodzie, Chiny, Nepal oraz Bhutan na północy, Mjanma i Bangladesz na północnym wschodzie, Sri Lanka przez zatokę Mannar i cieśninę Palk na południowym wschodzie. Od południowego zachodu kraj otaczają wody Morza Arabskiego, zaś od południowego wschodu Zatoki Bengalskiej i Morza Andamańskiego. Do Indii należy archipelag Lakkadiwów leżący na Morzu Arabskim 450 km na zachód od wybrzeży kraju oraz leżące w Zatoce Bengalskiej archipelagi Andamanów i Nikobarów.
Klimat zwrotnikowy, na północy zwrotnikowo-monsunowy, na południowym zachodzie wilgotny, stopniowo przechodzi w suchy w zachodniej części Niziny Hindustańskiej, w Karakorum i Himalajach podzwrotnikowy górski. W wyższych partiach gór zima trwa 6 miesięcy. Częste cyklony połączone z wielkimi ulewami w okresie przejściowym między monsunem letnim a zimowym. Średnia temperatura w styczniu wynosi od ok. +15 °C u podnóża Himalajów do ok. +28 °C na południu. W maju, który jest najcieplejszym miesiącem roku, temperatury wynoszą +27 do +30 °C, z wyjątkiem pustyni Thar gdzie temperatura osiąga +36 °C. W Delhi dochodzi nawet do +44 °C.
Świątynie to nieodłączny element krajobrazu i kultury Indii. Można w Indiach obejrzeć świątynie, które zapierają dech w piersiach swoim przepychem, a także takie, które zadziwiają erotycznymi rzeźbami, zdobieniami itp. Te świątynie warto zobaczyć będąc w Indiach.
Jeden z największych skarbów Indii, Złota Świątynia - Harmandir Sahib w Amritsarze w stanie Pendżab to najświętsze miejsce sikhów. Tutaj przechowywany jest oryginał świętej księgi sikhów Guru Granth Sahib. Kompleks świątynny został wzniesiony w XVI w. na wyspie tzw. Jeziora Boskiego Nektaru przez Ram Dasa, czwartego guru sikhów oraz jego syna Ardźana. Złotą barwę, od której wzięła swą nazwę główna świątynia sikhów, budowla zyskała w 1803 r., kiedy pokryto ją cienką złotą blachą ufundowaną przez maharadżę Randźita Singha. Z tego okresu pochodzi również większość dekoracji z marmuru.
Olśniewający swoim pięknem i idealnymi proporcjami harmonizującymi z białym marmurem Tadź Mahal stał się wizytówką Indii. Należy do najpopularniejszych obiektów turystycznych, zarówno dla miejscowych, jak i zagranicznych podróżnych. Budowla wzniesiona przez władcę Szahdżachana dla upamiętnienia ukochanej żony Mumtal Mahal, która zmarła w 1631 r., została okrzyknięta najwspanialszym pomnikiem miłości. Tadź Mahal wzniesiono siłą 20 tys. robotników, którzy ukończyli budowę w 1653 r. Na teren mauzoleum prowadzi Brama Saraceńska, dalej do celu wiodą marmurowe ścieżki. Grobowiec znajdujący się na podwyższeniu mierzy 74 cm wysokości. Przykrywa go okazała bulwiasta kopuła, skontrowana ustawionymi w narożnikach smukłymi minaretami. Zewnętrzne dekoracje budowli uważane są za najwspanialszy przykład architektury mughal. Wokół kompleksu rozpościerają się ogrody.
KULTURA INDII
Indie są mieszanką kultur, ras, języków i religii. W hinduizmie istnieje silnie zakorzeniony system kastowy.
Nieodłącznym elementem indyjskich ulic są żebracy.
Żebrzące dzieci, kobiety, starcy, kalecy - ten obraz szokuje tych,
którzy odwiedzają Indie po raz pierwszy. Dopiero bliższe zapoznanie z
tym krajem i jego kultura uświadomi wam, że dla wielu z nich to
niekoniecznie przymus, ale sposób na życie, przekazywany z pokolenia na
pokolenie. Żebracy tworzą wręcz swoistego rodzaju kastę. Celowe
samouszkodzenia ciała lub okaleczenia dzieci są makabrycznymi, ale wcale
nierzadkimi przypadkami.
Niestety, trzeba się na ten obraz uodpornić, z paru
względów. Po pierwsze, dając pieniądze jednej takiej osobie możecie być
pewni, że zaraz wokół was pojawi się 10 innych wyciągniętych błagalnie
rąk. Po drugie dawanie pieniędzy żebrzącym dzieciom uczy ich bierności, a
rodziców utwierdza w przekonaniu, że to opłacalny proceder. Po trzecie,
byłam świadkiem sceny gdy pod koniec dnia po jedną stara żebraczkę
siedząca na gatach w Waranasi podjechał bardzo dobry samochód - synowie
zabrali swoja dochodową matkę do domu.
Mieszanka religii i kultur.
Hinduizm (82%), islam (12%), buddyzm, chrześcijaństwo, sikhizm,
zaratusztrianizm, dżajnizm, judaizm – czyli wszystkie religie świata
wzbogacone dodatkowo o wszystkie możliwe sekty i odmiany. Do meczetów,
świątyń buddyjskich i hinduistycznych nie powinno się wchodzić w
krótkich spodniach
BBOLLYWOOD
Bollywood – umowna nazwa indyjskiego przemysłu filmowego utworzona w latach 70. ze zbitki słów Hollywood i Bombaj. Nie ma jednoznacznego twórcy tej nazwy, bowiem są 4 osoby, które pretendują do miana twórcy terminu „Bollywood": Amit Khanna, Bevinda Collaco, Shobhaa De oraz H.R.F. Keating.
W Indiach jednak nazwa Bollywood nie jest mile widziana. Hindusi wolą nazwy np. hindi cinema albo kino hindi-urdu, ewentualnie kino hindustani. Hindi i urdu to dwa najpopularniejsze języki w Indiach, stąd taka nazwa.